ABD’de tarım dışı istihdamın Mart’ta güçlü artış kaydedeceği tahmin ediliyor

ABD’de tarım dışı istihdamın Mart’ta güçlü artış kaydedeceği tahmin ediliyor

ABD’de tarım dışı istihdamın Mart’ta güçlü artış kaydedeceği tahmin ediliyor

Lucia Mutikani

WASHINGTON, 2 Nisan (Reuters) – ABD’deki mali canlandırma paketi ve artan koronavirüs aşılamasıyla ABD’li işverenlerin daha fazla kişiyi işe almaya başlamaları sonrasında Mart ayı tarım dışı istihdamının yükselmesi ve işsizlik oranının düşmesi bekleniyor.

Tarım dışı istihdamda görülecek güçlü bir artış, ekonomik büyümenin bu yıl %7’ye çıkarak 1984’ten bu yana en yüksek seviyeye çıkacağı beklentilerini de destekleyecek.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın TSİ 15.30’da yayımlayacağı tarım dışı istihdam verisinde başta kadınlar olmak üzere çok sayıda ABD’linin iş gücü piyasasına yeniden dahil olduklarının açıklanması bekleniyor.

Reuters’ın ekonomistlerle yaptığı ankete göre, Şubat’ta 379.000 artan ABD tarım dışı istihdamının Mart’ta 647.000 arttığının açıklanması bekleniyor. Eğer bu tahmin gerçekleşirse, tarım dışı istihdamda geçen yılın Ekim ayından beri olan en büyük artış görülmüş olacak. Ankette tahminler 115.000 ile 1,1 milyon arasında değişiyor.

Güçlü istihdam artışının işsizlik oranını da aşağı çekmesi bekleniyor. Şubat için %6,2 olarak açıklanan ABD’deki işsizlik oranının Mart’ta %6’ya düştüğünün açıklanması bekleniyor.

Ekonomistler istihdam artışının iki ve üçüncü çeyrekte her ay en az 700.000 olacağını tahmin ediyorlar. ABD hükümetinin mali destek paketleri ve salgın hastalık boyunca ABD’li hanelerin yaptığı 19 trilyon dolar ek tasarruf dikkate alındığında ertelenen talep nedeniyle ABD ekonomisinde çok hızlı büyüme bekleniyor.

Anketlerde geçen yılın son çeyreğinde %4,3 ile güçlü büyüme kaydeden ABD ekonomisi için bu yıl ilk çeyrek büyüme tahminlerinin %10’a kadar çıktığı görülüyor.

Geçen yıl %3,5 ile 74 yılın en sert daralmasını kaydeden ekonominde büyüme hızının bu yıl ise 1984’ten bu yana en yüksek seviye olan %7’yi aşabileceği tahmin ediliyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir