ABD’de tarım dışı istihdam zayıf, ancak işsizlik oranındaki düşüş hızlandı

ABD’de tarım dışı istihdam zayıf, ancak işsizlik oranındaki düşüş hızlandı

ABD’de tarım dışı istihdam zayıf, ancak işsizlik oranındaki düşüş hızlandı

Investing.com –  ABD’de Eylül’de 661 bin kişi artış göstererek 850 bin beklentisi altında kaldı, ancak Ağustos rakamı ise 1,489 bine yukarı yönlü revize edildi.

Eylül’de aylık bazda %0,1 artışla yıllık %4,7 oldu ve Ağustos oranı ise %0,1 puan aşağı gönlü revize edildi.

Eylül’de %7,9’a gerileyerek beklentiden fazla düştü.

Pandemi nedeniyle ABD’de istihdam rakamları rekor bozulma yaşadı ve işsizlik oranı da %3,5 olan rekor düşük seviyeden %14,7’ye yükselerek finansal kriz sonrası tüm kazanımlarını sildi. İşsizlik oranı ekonomik faaliyetlerin yeniden açılması ve hükümetin teşvikleri ile Temmuz ayına kadar kademeli düşüş yaşamasının ardından Ağustos’ta tek haneye düştü ve Eylül’de ise Nisan sonrası en düşük seviyeye indi. İşsizlik oranı pandemi öncesi seviyelerin çok üzerinde olmasına karşın aylık düşüşlerin beklentiden iyi olması hem Fed hem de hükümetin desteklerinin etkili olduğunu gösteriyor.

Fed, pandemi sürecinde istihdamın enflasyondan öncelikli takip edilecek data olduğunu ve sektörde normalleşmenin sağlanması için tüm araçların kullanıma hazır olduğunu son toplantıda yinelemişti. Bugün açıklanan veride istihdam rakamı beklenti altında kalsa da işsizlik oranındaki düşüş olumlu fiyatlama sağladı. Hükümetin meclisle görüşmede olduğu yeni teşvik paketinin geçmesi ile gelecek ayda istihdamda artışın hızlanması ve işsizlik oranının da gerilemeye devam etmesi bekleniyor.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir