ABD’de son haftada 840 bin kişi işsizlik maaşı başvurusunda bulundu

ABD’de son haftada 840 bin kişi işsizlik maaşı başvurusunda bulundu

ABD’de son haftada 840 bin kişi işsizlik maaşı başvurusunda bulundu

Investing.com –  ABD’de son haftada 840 bin ile beklenti üzerinde gelirken önceki haftanın rakamları ise 837 binden 849 bine revize edildi.

ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları rekor artışının ardından son 6 haftadır 800 bin tabanı üzerinde dengeleniyor. Pandemi öncesi 180-200 bin aralığında olan başvurular son haftalarda istenen düşüşü gösteremiyor ve bu Fed’in istihdam konusundaki endişelerini de tetikliyor.

Fed Başkanı Powell, ABD ekonomisinin toparlanması için hükemetin yüksek teşviklere devam etmesinin ve özellikle istihdamı desteklemesinin çok önemli olduğunun altını tekrar çizdi. Diğer fed yetkilileri de teşviklerin çok önemli olduğunu vurgularken FIMC toplantısında da bu yöndeki ifadeler ön plandaydı. Ancak ABD Başkanı Trump, teklife verilen 1,6 milyar doların son derece cömert olmasına karşın demokratların uzlaşmacı olmaması nedeniyle müzakereleri durdurduğunu açıkladı. Ertesi gün ise hava yolu şirketleri ve küçük işletme için teşvik paketini ise destekledi.

Trump’ın seçim öncesi ek paketi koz olarak kullanması ve 2,4 milyar doları onaylaması şimdilik zor görünüyor. Fed ise para politikalarının mali politikalarla desteklenmesi ile sonuç alınabileceğini söylüyor.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir