ABD’de son haftada 45 bin kişi işsizlik maaşı talebinde bulundu

ABD’de son haftada 45 bin kişi işsizlik maaşı talebinde bulundu

ABD’de son haftada 45 bin kişi işsizlik maaşı talebinde bulundu

Investing.com –  Dünkü toplantısında konuşan , pandeminin bozduğu istihdam sektörünün politika belirlenmesinde en önemli gösterge olduğunun yeniden altını çizdi. Daha önce enflasyonu öncü gören komite için pandemi sonrası istihdam ve buna bağlı büyüme öncelikli konuma geldi. Powell, enflasyon yıl içinde %2’yi geçse dahi istihdam tarafı normalleşmedikçe hızlı bir politika değişikliğine gitmeyeceklerini söyledi. Bu anlamda ABD’de , ve da daha yakından takip edilmeye başlandı.

Bugün önceki dakikalarda açıklanan işsizlik haklarından yararlanma başvuruları 770 bin kişi ile beklentiden fazla geldi. Önceki hafta 712 bin olan başvuru sayısı 725 bin olarak revize edildi ve bununla beraber son haftada 45 bin kişi işsizlik maaşı başvurusunda bulunmuş oldu.

2021 itibarıyla göstergedeki değişime baktığımızda (revizyon dahil):

İlk hafta 926 bine yükselen başvurular, Ağustos’un son haftasının ardından en yüksek seviyeye çıktı. Şubat ayı içinde ise en düşük olduğu hafta 736 bin kişi idi. Mart ayının ilk haftasında 725 bine gerileyen başvurular Kasım ayının son haftasının ardından en düşük seviyeye geriledi. Ancak son hafta başvurular yeniden arttı ve 3 haftanın en yükseğine çıktı.

1,9 trilyon dolarlık teşvik paketiyle istihdam sektörüne destek verilmeye devam edilse de hizmet başta olmak üzere sektörlerin zayıf kalması piyasada da son derece yavaş ilerlemeye neden oluyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir