ABD’de PMI göstergeleri son yılların zirvesine çıktı

ABD’de PMI göstergeleri son yılların zirvesine çıktı

ABD’de PMI göstergeleri son yılların zirvesine çıktı

Investing.com –  ABD’den bugün açıklanan Mart ayı PMI rakamları beklentilerin üzerinde geldi.

Geçen hafta açıklanan 64,7’ye yükselerek son yılların zirvesine çıkarken bugün açıklanan da 63,7’ye çıkarak yine son yılların zirvesini gördü. Hem imalat hem de imalat dışı sektörlerdeki iyileşme sürerken ise 60,4 seviyesine çıkarak 2014 sonrası zirveyi gördü.

Tüm dünyada olduğu gibi ABD’de de hizmet sektörü pandemiden en çok etkilenen sektör ve kısıtlamaların sürmesi nedeniyle sektör geri planda kalamaya devam ediyor. Ancak ABD’de karantina döneminde 26,7’ye kadar gerileyerek rekor düşüş yaşayan verinin toparlanma hızı da baskılara rağmen iyi gidiyor. Aylık bazda 50,0 büyüme eşiği Temmuz ayında aşılmıştı, Mart ayında ise 60,0 seviyesi aşılarak son 7 yılın en iyi yükselişi yaşandı.

ABD’de son ay itibarıyla istihdam sektörü dikkat çeken bir toparlanma gösterdi ve Nisan ayındaki değişim trend için önemli görülüyor. İmalat ve hizmet tarafında da beklentilerden iyi bir toparlanma var. Bu iyileşmede elbette rekor seviyedeki teşvik paketlerinin de etkisi var. Gerek hükümet gerekse para politikası yetkilileri istihdamı pandemi sürecinde ana gösterge olarak izliyor ve Fed, enflasyonu hedef üzerine çıkmasına izin verileceğini açıkladı. Piyasalar ise iyi gelen verilerle Fed’in 2022’nin son çeyreği ya da 2023’ün başında sıkı para politikasına geçmesine her geçen gün daha fazla ihtimal veriyor. Bugün ABD seansı başında %1,74’e yükselen tahvil faizleri %1,72’de, ise gün başındaki sakin seyrini koruyamadı ve 92,60 seviyesine doğru düşüş yaşıyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir