ABD’de kabul edilen teşvik paketinin ardından piyasaların haftaya pozitif başlaması bekleniyor

ABD’de kabul edilen teşvik paketinin ardından piyasaların haftaya pozitif başlaması bekleniyor

ABD’de kabul edilen teşvik paketinin ardından piyasaların haftaya pozitif başlaması bekleniyor

ABD, pandemi dönemindeki ilk teşvik paketini Mart ayında hazırladı ve Trump’ın onayı ile 2,2 trilyon dolarlık teşvik paketi kabul edildi. ABD tarihindeki en büyük teşvik paketinde bir defaya mahsus direkt yardımların yanında daha çok sağlık ihtiyaçlarına yönelik harcamalar desteklendi. Bunlar arasında maske, solunum cihazı ve diğer sağlık ekipmanlarının tedariki ön plandaydı.

İlk teşvik paketinin ardından Trump döneminde 900 milyar dolarlık bir paket daha kabul edildi. Bu paketteki doğrudan yardımlarının oranının artırılmasını isteyen Trump, önce paketi kabul etmese de sonrasında imzalamak zorunda kaldı. 900 milyar dolarlık pakette 2019 yılındaki yıllık gerili 75 bin dolar altında olan çalışanlara doğrudan 600 dolarlık yardım, işsiz kişilere haftalık 300 dolarlık yardım, düşük gelirlilere vergi indirimi, işten çıkarmaların durdurulması, kirasını ödeyemeyenlerin Ocak ayına kadar tahliye edilmemesi gibi başlıklar yer aldı.

ABD Başkanı Trump’ın son imzaladığı 900 milyar dolarlık paketin kabul edilmesinin hemen ardından Yeni Başkan Biden, kapsamlı bir paket üzerinde çalıştıklarını ve kısa sürede de uygulamaya konulacağını açıkladı. Eski Fed Başkanı olan ve yeni kadroda Hazine Bakanı olarak görev alan Yellen, paketin içeriğini anlatarak gerekliliğine dikkat çekti ve destek istedi.

Planlanan 1,9 trilyonluk yeni teşvik paketi için Şubat ayında Temsilciler Meclisi’nde oylama yapıldı ve kabul edildi. 6 Mart’ta da Senato’da oylanan paket 49’a 50 oy ile kabul edildi, ancak paket içinde değişiklikler yapılamasından dolayı tekrar mecliste oylama yapılacak. Mecliste 400 dolar olarak kabul edilen haftalık işsizlik ödenekleri senatoda 300 dolar olarak kabul edildi. Bu nedenle ABD Başkanı Biden’ın paketi hafta içinde imzalaması bekleniyor.

Yıllık geliri 75 bin altında olan çalışanlar aylık 1400 dolarlık destek, evliler içinse yıllık geliri 150 bin dolar altındaysa yine kişi başı 1400 dolarlık destek alabilecek.

Haftalık işsizlik desteği 300 dolar olacak ve bu destek 6 Eylül’e kadar sürecek.

Daha önce 2025’e kadar uzatılan vergi indirimleri 2026’ya kadar uzatıldı.

Paket içinde salgından etkilenme derecesine göre eyaletlere 350 milyar dolarlık destek sağlanacak.

Paket içindeki değişikliklerin ardından son oylamayla beraber detayların netleşeceği teşvik paketinin ardından piyasaların da yeni haftaya pozitif başlaması bekleniyor. Büyük oranda satın alınan bu pakette çok keskin değişiklik yaşanmaması olumlu ve ilk tepki olarak endekslerin olumlu bir fiyatlama yapması bekleniyor. Diğer tarafta Şubat ayı içinde giderek artmaya başlayan enflasyon fiyatlaması Mart ayının ilk işlem haftasında da sürdü. 10 yıllık tahvil faizi ve dolar göstergesindeki yükseliş nedeniyle dünya borsaları geçtiğimiz haftayı düşüşle kapattı. Yeni haftada olumlu teşvik paketi gelişmesine karşın tahvil oynaklığı takip edilecek.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir