ABD’de istihdam sektöründeki zayıflık sürüyor

ABD’de istihdam sektöründeki zayıflık sürüyor

ABD’de istihdam sektöründeki zayıflık sürüyor

Investing.com –  ABD’de ve özel sektör Aralık’ta pandemi sonrası en kötü rakamda geldi. İstihdamdaki düşüşte artan vakalara bağlı kısıtlamalar etkili oldu. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları da son haftada 965 bine çıkarak Ağustos ortası sonrası en yüksek seviyede gelmişti.

Bugün ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı son rakamlara göre ABD’de geçen haftada 900 bin oldu ve önceki hafta rakamı da 926 bine aşağı yönlü revize edildi. İşsizlik maaşı başvurusunda bulunan kişi sayısı bir önceki haftaya göre (revizyonla beraber) 26 bin kişi azalsa da bu seviye de yine son 4,5 ayın en yüksek seviyesi oldu.

Fed, pandemi sürecinden itibaren ekonomide en önemli alanın istihdam olduğunu çok defa vurguladı ve istihdamın korunması için de teşviklerin devam etmesi gerektiğinin altını çizdi. de direkt yardımlar ve işsizlik ödemeleri yükseltildi, Yellen da pakete destek istedi. Senatonun paketi bu şekilde kabul etmesi durumunda istihdamdaki kayıpların azalması ve hane halkının da gelir zorluğunun yine bir miktar azalması hedefleniyor.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir