ABD’de istihdam sektörü beklenen canlanmayı gösteremiyor

ABD’de istihdam sektörü beklenen canlanmayı gösteremiyor

ABD’de istihdam sektörü beklenen canlanmayı gösteremiyor

Investing.com –  Yarın açıklanacak Şubat ayı verisinin öncü göstergeleri bu hafta açıklandı ve karmaşık tablo çizen göstergeler ABD’de istihdamda kısmi toparlanma olsa da zorluğun sürdüğünü gösteriyor.

Hafta başında açıklanan , Şubat’ta 60,8 seviyesine yükselerek Ağustos 2018 sonrası en yüksek seviyeyi gördü. İmalat tarafındaki artış büyüme için de son derece önemli ve pandemi sürecinde 41,5’e gerileyen verideki toparlanma dikkat çekti.

Bu hafta açıklanan bir diğer önemli veri ise . Tarım dışında yer alan özel sektördeki istihdamı ölçen data, Aralık ayındaki daralma sonrası Ocak ayında 174 bin kişi artış göstermişti. Şubat ayında ise 117 bin kişilik artış oldu, bu rakam beklentinin altında oldu, ancak Şubat verisi 195 bine yukarı yönlü revize edildi.

Bugün açıklanan son haftada 745 bine yükseldi. Önceki haftanın başvuruları 736 bin olarak revize edildi ve revizyonla beraber son haftada 9 bin kişi işsizlik maaşı başvurusunda bulundu. Beklenti 750 bin kişi olması yönündeydi ve beklentiden daha az başvuru olsa da hizmet başta olmak üzere sektörlerdeki kısıtlama nedeniyle başvurular devam ediyor.

Aralık ayında revizyonla beraber 227 bin kişi daralma yaşayan tarım dışı istihdam sektörü karantina dönemi sonrası en sert düşüşü bu ayda yaşadı. Ocak ayında ise 49 bin kişilik bir artış oldu ve sektördeki ivme kaybı Ocak’ta da kendini gösterdi. Şubat ayı beklentisi ise istihdamın 182 bin kişi artması yönünde.

Öncü göstergelerden imalat tarafındaki toparlanma pozitif, ancak ABD ekonomisinde hizmet sektörünün ağırlığı fazla ve kısıtlamalarda Şubat ayında da genişleme olmaması nedeniyle zayıflık sürüyor. Buna bağlı olarak da hem haftalık başvurular devam ediyor hem de özel sektör alımları düşük kalıyor. Mart ayında kısıtlamaların kaldırılması bekleniyor ve istihdam sektöründe de Mart itibarıyla toparlanma bekleniyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir