ABD’de işsizlik maaşı başvuruları pandemi dönemindeki en düşük seviyeye indi

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları pandemi dönemindeki en düşük seviyeye indi

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları pandemi dönemindeki en düşük seviyeye indi

Investing.com –  ABD’de 4. Çeyrek büyüme son okunması ve çeyreklik tüketim rakamları ile haftalık işsizlik maaşı başvuruları açıklandı.

2020’nin son çeyreğinde %4,3 büyüdü. İlk okunmada %4,1 olan rakam yukarı yönlü revize edildi.

4. Çeyrekte %1,40’tan %1,30’a aşağı yönlü revize edildi.

son haftada 94 bin kişi azalarak 684 bin oldu. Revizyonla beraber önceki 781 bin olan başvurular son haftada 684 bine geriledi. Bu rakam pandemi dönemi ile başlayan bozulmadaki en düşük rakam oldu.

Pandemi öncesi haftalık 200 bin ortalamasında olan işsizlik maaşı başvuruları Mart ayının son haftasında 3 milyonu aşmıştı ve ardından karantina sürecinde ise haftalık 6,6 milyon ile rekor kırmıştı. Normalleşmeye geçişle beraber 1 milyon altına inen başvurular en düşük rakamı Kasım ayında 711 bin ile görmüştü. Sonrasında ise vaka artışına bağlı hizmet sektörü başta olmak üzere kısıtlamaların uygulanması ile başvurular 900 bin üzerine çıktı. Ocak 2021 itibarıyla baktığımızda;

İlk hafta 926 bin ile yıl içi en yüksek başvurular görülürken Mart ayı başında 725 bin ile en düşük başvuru rakamı görüldü. Son haftadaki azalma ile pandemi sürecinin başladığı bir yıllık dönem içinde en düşük başvuruların yapıldığını görüyoruz.

Rekor teşvik paketleri ile istihdam piyasası destekleniyor ve kayıplarda azalma var, ancak pandemi öncesine göre fark henüz kapatılabilmiş değil.

Günlük bazda yükselişte olan , olumlu verilerin ardından 92,75 ile gün içi zirveyi gördü, 1,8’in altına indi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir