ABD’de ISM imalat satın alma endeksi beklenti altında kaldı

ABD’de ISM imalat satın alma endeksi beklenti altında kaldı

ABD’de ISM imalat satın alma endeksi beklenti altında kaldı

Investing.com – ABD’de son haftada 837 bin oldu. Eylül ayı içinde 1 milyon altında kalmayı başaran başvurular 800 bin tabanını ise koruyor. Pandemi sürecindeki rekor artışın ardından kademeli olarak 1 milyona kadar gerileyen başvuruların son 4 haftalık ortalaması da 867,25 bine geriledi.

ABD’de hükümet ve meclis arasında devam eden teşvik paketi görüşmelerinde anlaşma beklenirken politika yapıcılar teşviklerin orta vadede devam etmesi gerektiğini özellikle istihdam piyasasının desteklenmesi gerektiğini savunuyor.

Bugün açıklanan diğer veriler olan Ağustos’ta %2,7 azalarak Nisan sonrası en sert düşüşü gösterdi. Teşviklerin sona ermesi ve sektörlerdeki durgunluk hane halkı gelirinde de bozulmaya neden oluyor. ise aynı ayda %1,0 artış gösterdi.

İmalat sektöründeki durumu gösteren, , Mart ayında 50,0 büyüme eşiği altına gerileyerek sert daralma yaşamasının ardından normalleşme sürecine dönülen Haziran ayıyla beraber yeniden eşiği aştı. Ağustos’ta 56,0 seviyesine çıkarak Şubat 2019 sonrası en iyi yükselişi gösteren veri, Eylül’de 55,4 ile beklentinin 1,0 puan altında kaldı.

Yarın açıklanacak tarım dışı istihdam öncü göstergelerinden olumlu gelirken haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve ISM imalat PMI ile zayıf kaldı.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir