ABD vadeli işlemleri yükseliyor; Georgia Senato seçimleri mercek altında

ABD vadeli işlemleri yükseliyor; Georgia Senato seçimleri mercek altında

ABD vadeli işlemleri yükseliyor; Georgia Senato seçimleri mercek altında

Investing.com – Önceki seansın ağır kayıplarının ardından toparlanan ABD borsaları yüksek açılacak olsa da Georgia Senato seçimleri öncesinde artışlar sınırlı olabilir.

27 puan yükselirken 2 ve 8 puan artış gösterdi.

%1,3 geriledi ve 2016 yılından beri ilk negatif başlangıcını yaptı. ve %1,5 kaybetti.

Salı günü ilgi, Senato’daki güç dengesini belirleyecek olan Georgia seçimlerine döndü.

Her iki yarışta da Demokrat bir zafer elde edilmesi, Senato kontrolünü Cumhuriyetçilerden uzaklaştırarak seçilmiş Başkan Joe Biden’in Kongre aracılığı ile ek teşvik elde etmesi için daha çok zaman yaratabilir ancak aynı zamanda daha yüksek vergiler ve daha sıkı düzenlemeler ile daha az iş dostu politikalar anlamına gelebilir.

Koronavirüsün yeni türü ABD’de yayılmaya devam ederken bu siyasi belirsizlik de üstüne tuz biber oluyor. İngiltere, yeni türdeki vaka sayısında hızla bir artış olduğuna değinerek ülke çapında bir karantina duyururken Almanya da Salı günü kendi tedbirlerini genişletiyor. Bu, bulaşı önlemek için ABD’de de ek karantina tedbirlerine ihtiyaç duyulacağı endişesini artırıyor.

Salı günkü ekonomi takviminde Aralık ayı verileri var. Ayrıca 2020’nin son merkez bankası toplantısına ait yayınlanmadan önce Fed’den John Williams (NYSE:) ve Charles Evans’ın konuşması olacak.

Kurumsal sektörde; New York Borsası (NYSE) Çinli üç Telekom şirketi China Mobile (NYSE:), China Telecom (NYSE:) ve China Unicom’u (NYSE:) listeden çıkarmaktan vazgeçti.

Haftalıköncesinde kayıplarını telafi eden petrol fiyatları yükseldi. Piyasalar verilerin, 4,8 milyon varil düşüş göstermesini bekliyor. Öte yandan OPEC+, Şubat ayında da planlanan günlük 500.000 varil üretim artışı ile devam edip edilmeyeceği üzerine yaşanan ayrılıktan dolayı Pazartesi günkü toplantıya bugün de devam edecek.

Jeopolitik riskler de destek oluyor: İran Güney Kore’nin, 7 milyar dolarlık fonunu elinde tuttuğunu söyleyerek Güney Koreli bir tankere el koyarken nükleer faaliyetlerini artıracağını duyurdu.

vadeli işlemleri %1,9 artarak 48,54 dolar olurken %1,8 yükselişle 52,02 dolardan işlem gördü.

Öte yandan , %0,3 artışla 1.953 dolar olurken %0,3 yükselerek 1,2283’ten alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir