ABD vadeli işlemleri yükselecek, haftalık işsizlik başvuruları bekleniyor

ABD vadeli işlemleri yükselecek, haftalık işsizlik başvuruları bekleniyor

ABD vadeli işlemleri yükselecek, haftalık işsizlik başvuruları bekleniyor

  

Investing.com – ABD borsaları Perşembe günü yüksek açılacak. İşsizlik rakamları öncesi Fed Başkanı Jerome Powell ve Hazine Bakanı Janet Yellen’ın pozitif yorumları destek oluyor.

50 puan artarken 6 ve 33 puan yükseldi.

Yellen ve Powell Çarşamba günü kısmen mali ve parasal teşvik sayesinde ABD ekonomisinin 2021’de güçlü bir büyüme göreceğine olan inançlarını ifade etti.

Bu, ABD hükümetinin 4 trilyon dolara yaklaşan yeni yatırımla sonuçlanabilecek olan, ülkenin altyapısını yükseltme planı milletvekilleri tarafından kabul edilmeden önce gerçekleşti.

UBS Global Wealth Management (Küresel Varlık Yönetimi), ekonomik toparlanmanın artacağı ve yılın kalanında hızlanacağı beklentileri ile küresel borsalar için %5-10 artış görüyor.

Tahvil getirileri artsa bile hisse senetlerinde artış bekleniyor. Perşembe günü %1,61’e yükselse de geçen hafta gördüğü 14 ayın yüksek seviyesi olan %1,75’ten hala düşük.

İlgi güçlü ekonomik toparlanma üzerinde olurken aşı kampanyası ve işletmeler üzerindeki kısıtlamaların gevşetilmesi ile haftalık verileri, işgücü piyasasında güçlenme olup olmadığına dair ipuçları için incelenecek. 770.000’den 730.000’e düşmesi bekleniyor. Dördüncü çeyrek nihai final okuması da aynı zamanda paylaşılacak.

Kurumsal sektörde: AstraZeneca (NASDAQ:) ilgi odağında olacak. İlaç üreticisi, ABD deney sonuçlarında Covid-19 aşısının etkililik oranını, önceki raporladığından düşük revize etti.

(NYSE:) %4 üzerinde kayıp yaşadı. Sincan bölgesindeki pamuk tedarikçileri ile bağlarını kesen spor giyim firması, Çin’in güçlü tepkisi ile karşılaşan Batılı bir dizi şirket arasında.

Perşembe günü petrol fiyatları, Süveyş Kanalı’ndaki tıkanıklık üzerine Çarşamba günü elde ettiği kazançları tersine çevirdi. Tıkanma hala çözülemedi ancak talep endişeleri ön plana çıktı. İlgi Avrupa’daki karantinalar üzerinde olurken Hindistan ve Brezilya gibi gelişmekte olan önemli ekonomilerde de vaka sayıları artıyor.

Ayrıca (EIA) resmi verilerine göre stokları geçen hafta 1,9 milyon varil artış yaşadı.

%1,6 düşüşle 60,18 dolara gerilerken %1,4 kayıpla 63,53 dolara düştü.

Öte yandan %0,1 düşüşle 1.731,75 dolar olurken %0,1 yükselerek 1,1814’ten alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir