ABD vadeli işlemleri karışık; Hazine getirileri ve istihdam verileri ilgi odağında

ABD vadeli işlemleri karışık; Hazine getirileri ve istihdam verileri ilgi odağında

ABD vadeli işlemleri karışık; Hazine getirileri ve istihdam verileri ilgi odağında

   

Investing.com – ABD borsaları Cuma günü karışık açılacak. Önceki seansta yaşanan büyük satışların ardından aylık istihdam raporu öncesinde temkinli bir ticaret görülecek.

30 puan yükselirken 42 puan arttı ve 20 puan geriledi.

Wall Street Perşembe günün düşük bitirdi; %2,1 düşüş yaşayarak yıllık artışlarını kaybetti ve Şubat ayındaki yüksek seviyeye göre düzeltme bölgesine girdi. %1,3 düşerken %1,3 kaybetti.

Cuma günü borsalar toparlanabilir ancak ABD Hazine getirileri bu kadar yüksek iken yaşanan her artış zayıf olacak. Fed Başkanı Jerome Powell Perşembe günü yaptığı bir konuşmada, düzensiz ekonomik toparlanmadan dolayı merkez bankasının ultra genişlemeci para politikasının devam edeceğini ifade ederek artan enflasyona ilişkin yatırımcı korkularını görmezden geldi.

ING analistleri, “ABD getirilerine yönelik artış yönlü risklerin, risk varlıkları ve kısa dolar pozisyonlarını kırılgan hale getirmesi, Fed’in 17 Mart toplantısında ana konu olacak gibi görünüyor” dedi.

Ekonomik toparlanmaya ilişkin bir ölçüm olan, hükümetin raporunun Şubat ayı okuması paylaşılacak. Beklentiler, Ocak ayındaki 49.000’e göre 182.000 artış yönünde.

ING ekledi, “Powell, ABD’nin tam istihdam hedeflerini karşılaması için daha çok yolu olduğunu açıkça belirtti. Bu, gerçekte güçlü bir iş raporunun Fed’in ilk faiz artırımını, halihazırda fiyatlanmış olan 2023’ün ilk çeyreğinden çok daha erken bir zamana çekemeyebileceği anlamına geliyor.”

Kurumsal sektörde büyük teknoloji isimleri yine ilgi çekecek. Yatırımcılar, bu yıl daha önce gördüğü rekor seviyenin %30 altında olan Tesla (NASDAQ:) gibi aşırı değerlenmiş şirketlere sahip olma konusunda iki kez düşünüyor.

ilgi odağında olacak diğerleri petrol devleri olacak. OPEC+’nın Nisan ayında üretimi artırmama kararı sonrasında ham petrol fiyatlarında büyük artışlar yaşandı.

(NYSE:) ve (NYSE:) piyasa öncesinde %2 civarı yükseldi. vadeli işlemleri %2,5 artışla 65,42 dolar olurken %2,7 yükselişle 68,53 dolardan işlem gördü. Her ikisi de Perşembe günü %4 üzerinde artış kaydetti.

Öte yandan %0,4 düşüşle 1.693,75 dolar olurken %0,2 kayıpla 1,1937’den alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir