ABD vadeli işlemleri karışık, artan getiriler teknoloji sektörünü baskılıyor

ABD vadeli işlemleri karışık, artan getiriler teknoloji sektörünü baskılıyor

ABD vadeli işlemleri karışık, artan getiriler teknoloji sektörünü baskılıyor

   

Investing.com – ABD borsaları Salı günü karışık açılacak. Toparlanma beklentileri üzerine değer hisselerine dönüş sürerken teknoloji şirketleri Hazine getirilerindeki artışın baskısı ile boğuşuyor.

85 puan yükselirken sakin kaldı ve 70 puan düştü.

%0,3 artışla Pazartesi günü rekor bir seviyede kapatırken %0,1 ve %0,6 düşük bitirdi.

Bu karışık seyir Salı günü de devam edecek. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) bir çalışması, Moderna ve Pfizer/BioNTech’in mRNA bazlı aşılarının yalnızca enfeksiyonu durdurmak değil aynı zamanda Covid-19’un bulaşıcılığını da %90 azalttığını gösterdi. Bunun üzerine Dow, hızlı bir ekonomik toparlanma için artan iyimserlikten faydalandı.

CDC verileri, ABD’de 143 milyondan fazla aşı dozu uygulandığını gösterdi. 93 milyon üzerinde kişi en az bir doz alırken 51 milyondan fazla kişi de tam doz aşılandı.

Bununla birlikte CDC başkanı Rochelle Walensky, kısıtlamaların azaltılması ve gardın düşürülmesine karşı uyardı. Geçen haftaki yeni enfeksiyon ve hastane başvurularında artış yaşandıktan sonra “yaklaşan bir felaket” hissettiğini ifade etti.

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq, artan tahvil getirilerinin yüksek değerlemelerle ilgili endişeleri artırmasıyla düşük performans gösterdi. , salgının başından beri en yüksek seviye olan %1,77’de işlem gördü.

İlgi Salı günü ViacomCBS (NASDAQ:) ve Discovery (NASDAQ:) gibi isimlerde olacak. Hedge fonu Archegos’un pozisyonları likidite etmek zorjnda kalması ile bu hisseler zarar gördü. Goldman Sachs (NYSE:) ve (NYSE:) de fonla ilişkilerinden dolayı ilgi çekebilir.

Salı günü iki kazanç raporu var: Chewy (NYSE:) ve (NASDAQ:) raporları. Şirketler, salgın döneminde online alışverişe yönelme olması ile avantaj elde etti.

Salı günü petrol düşüş yaşadı. Süveyş Kanalı’nda sevkiyat yeniden başlarken ilgi OPEC+’nın toplantısına kaydı.

Piyasa Avrupa’daki virüs vakalarında yaşanan artışın (Hindistan ve Brezilya gibi gelişmekte olan önemli piyasalardaki artışa değinilmiyor), Perşembe günkü toplantıda kartelin, üretim seviyelerini artırmadan mevcut seviyeyi korumasını sağlamasını bekliyor.

Arz cephesinde ayrıca (API) arz rakamları var.

%1,3 düşüşle 60,77 dolar olurken %1 kayıpla 64,25 dolardan alıcılandı.

Öte yandan %1,1 kayıpla 1.695,50 dolar olurken %0,3 düşüşle 1,1731’den işlem gördü.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir