ABD Perakende satışlar, Fed toplantısı, Avrupa aşı kargaşası – Piyasalarda neler oluyor?

ABD Perakende satışlar, Fed toplantısı, Avrupa aşı kargaşası – Piyasalarda neler oluyor?

ABD Perakende satışlar, Fed toplantısı, Avrupa aşı kargaşası – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Şubat ayı perakende satış verileri, Fed’in iki günlük politika toplantısının tonunu belirleyecek. Endüstriyel üretim ve konut piyasası verileri de açıklanacak. Başkan Xi Jinping, Çin’in üst düzey ekonomi komitesine, ülkenin teknoloji devleri lehine olan yasal boşlukları kaldırması için baskı yapmasını söylerken Avrupa’nın aşı kampanyası, AstraZeneca-Oxford Üniversitesi ortaklığındaki aşı kullanımının politik olarak askıya alınması nedeniyle kargaşa içinde. Petrol, ABD stok verileri öncesinde zayıflamaya devam ediyor.

Fed, şimdilik enflasyon beklentilerini yeniden fiyatlandırmayı bitirmiş gözüken bir piyasa önünde iki günlük başlıyor. %1,60 üzerinde sakin. Şubat ayının perakende satış verileri, son teşvik çeki beklentisi içinde ABD tüketicisinin harcamaya koştuğuna dair işaretler gösterdiği takdirde bu durum değişebilir. Şubat ayı ve verileri de açıklanacak.

Avrupa’da üçüncü bir covid-19 enfeksiyon dalgası oluşuyor. Almanya, Fransa, İtalya ve Benelux (Belçika, Hollanda, Lüksemburg) ülkeleri, enfeksiyonların arttığını raporladı. Almanya’nın Robert Koch Enstitüsü Salı günü ülkedeki vaka sayılarının tekrar katlanarak arttığını söyledi.

Avrupa’nın kendi aşı programını sabote etme çabaları da duruma yardımcı olmuyor. Almanya’nın Pazartesi günü AstraZeneca-Oxford aşısının dağıtımını durdurma yönünde aldığı karar, Fransa ve İtalya’nın da buna katılması ile sonuçlandı. İtalyan ilaç düzenleyicisi, bunu “politik bir karar” olarak değerlendirirken medikal ürünlerin güvenli olduğunu bildirmekle sorumlu olan Avrupa İlaç Kurumu, aşının faydalarının herhangi bir riskten daha fazla olduğu görüşünü tekrarladı.

Öte yandan Avustralya, AstraZeneca (NASDAQ:) aşısını planladığı gibi dağıtacağını söylerken Tayland Başbakanı, Cuma günü aldığı askıya alma kararını kaldırdı ve TV’de aşı oldu.

ABD borsaları dar aralıklarda karışık seyredecek. Yatırımcılar perakende satış verileri ile Fed sonucunu bekliyor.

67 puan düşerken %0,1’den az kayıp yaşadı ve , Pazartesi günkü üstün performans modelini sürdürerek %0,4 yükseldi.

İlgi odağında olabilecek hisseler arasında Avustralya’da haberler için ödeme yapma konusunda News Corp (NASDAQ:) ile anlaşmaya varan Facebook (NASDAQ:) var. Bu durumun, diğer ülkeler için de sonuçları olması muhtemel. (NYSE:) ise kazancını raporlayacak.

Çin Başkanı Xi Jinping, ülkenin İnternet platformu şirketleri üzerinde daha sıkı düzenlemelere ihtiyaç olduğunu pekiştirerek Ant Group’un ilk halka arzını (IPO) engelleyerek geçen yıl başladığı kampanyasına ivme kattı.

Devlet televizyonu, Xi’nin, ülkenin üst düzey ekonomi komitesine Çin’in, sektörü regüle ederek “yasalardaki eksiklikleri ve boşlukları” doldurması gerektiğini söylediğini raporladı. Düzenlemelerde Xi’nin tanımladığı türde yapılan değişiklikler, Alibaba’nın (NYSE:) bağlı olduğu Ant Group’un, yeni sermaye gereklilikleri ile finansal hizmetlerinin çoğunda kârlılığını vurarak değerini milyarlarca dolar düşürdü.

Ayrı raporlar, Xi’nin Alibaba’ya, Hong Kong’un nispeten özgür basınının simgesi olan South China Morning Post’u kontrol etmesinden vazgeçmesi talimatını verdiğini söyledi.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ABD öncesinde ham petrol fiyatları zayıflamaya devam etti.

vadeli işlemleri %1,5 düşüşle 64,39 dolar olurken ham petrol %1,6 kayıpla 67,79 dolara geriledi.

ABD stok verileri, Texas’taki soğuk havaların etkisinden dolayı son birkaç haftadır epey dalgalı. Bu etki nedeniyle rafineriler tamamen kapatıldı ve ardından sadece kademeli olarak yeniden açılabildi. Bahar Tatilinin başlamasıyla ABD hava yolcularının, geçen yıl salgının patlak vermesinden bu yana en yüksek seviyeye çıkmasının ardından bu haftanın verileri, rafine ürünler için nihai talepte bir artış gösterebilir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir