ABD işsizlik başvuruları yılın en düşük seviyesinde, toparlanma ivme kazanıyor

ABD işsizlik başvuruları yılın en düşük seviyesinde, toparlanma ivme kazanıyor

ABD işsizlik başvuruları yılın en düşük seviyesinde, toparlanma ivme kazanıyor

Investing.com – ABD işgücü piyasasının iyileşme süreci, görünüşe göre geçen hafta hız kazandı. İlk işsizlik başvurusu yapan kişi sayısı, neredeyse bir yılın en düşük seviyesine geriledi.

Çalışma Bakanlığı, 781.000’den 684.000’e düştüğünü söyledi. Geçen haftanın rakamları, ilk tahmin olan 770.000’den yukarı revize edildi.

İlk işsizlik başvurularına göre bir hafta gecikmeli paylaşılan sayısı ise 260.000 düşüşle geçen yıl Mart ayından beri gördüğü en düşük seviye olan 3,87 milyona geriledi. Bu veri seti, işsizlikle ilişkili yardımlara başvuran tüm kişileri kapsıyor.

Veri seti daha az olumlu gelişmeler gösterdi: genel başvuru sayısı 734.000 artışla 18,95 milyona yükseldi.

Pantheon Macroeconomics’de baş ekonomist olan Ian Shepherdson, “Ocak ayından beri görülen hafif düşüş eğilimi hala sürüyor” dedi. Ancak büyük işten çıkarma temposunun, 2008 krizinden sonra görülen 655.000 zirvesinin üzerinde olması ile endişe verici boyutlarda olmaya devam ettiği konusunda uyardı.

Shepherdson, “muhtemelen tüketici hizmet sektöründe yoğunlaşan büyük iş kayıpları oranı, iç karartıcı derecede hızlı. Her hafta bazı firmaların küçüldüğünü veya havlu attıklarını, ekonomi yeniden açılana kadar dayanamayacaklarını tahmin ediyoruz” dedi ve ekledi, “bu kademeli yıpranma daha fazla devam etmemeli: ikinci çeyrekte ekonomi tamamen yeniden açıldığında başvuruların büyük düşüş yaşamasını bekliyoruz.”

Rakamlar, hükümetin dördüncü çeyrek GSYH nihai okumasını paylaştığı an yayınlandı. GSYH büyümesi revize edilerek yıllık %4,1’den %4,3’e yükseltildi ancak tartışmasız en önemli gelişme, Fed’in enflasyon ölçümü olarak tercih ettiği çekirdek kişisel harcamalar için olan fiyatlarda görülen büyük düşüş oldu. Çekirdek kişisel tüketim harcamaları, dördüncü çeyrekte yıllık yalnızca %1,3 yükseldi – beklentiler %1,4 yönündeydi. Ancak üçüncü çeyrek verileri de %3,4 artış yönlü revize edildi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir