ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükselişle baskı altında kalan dolar/TL 7,65’i aştı

ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükselişle baskı altında kalan dolar/TL 7,65’i aştı

ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükselişle baskı altında kalan dolar/TL 7,65’i aştı

ANKARA, 8 Mart (Reuters) – ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvil getirisinin yeniden %1,6 seviyesine yaklaşmasıyla birlikte TL en çok baskı altında kalan gelişmekte olan para birimlerinden biri olarak dolar karşısında 7,65’i aştı.

Küresel satış baskısı, gelişmekte olan ülkeler arasında dolar karşısında %1,3 – 1,8 arası kayıpla en çok TL, peso ve randı etkiledi. Küresel satış baskısındaki kuvvetlenme Merkez Bankası’ndan faiz artışları beklentilerinin artmaya başladığı bir dönemde geldi.

Kur geçen hafta 25 Aralık’tan bu yana en yüksek seviye olan 7,59’a yükseldikten Cuma günü 7.5’in altına inse de bu sabah güne 7,50’nin hemen üzerinde başlamıştı.

saat 12.41 itibarıyla 7,6600 / 7,6700’den işlem gördü. Aynı saatte 9,0900 / 9,1031, sepet bazında TL ise 8,3740 / 8,3821 düzeyinde bulunuyor.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın geçen haftaki konuşmasında tahvil faizlerindeki yükselişe müdahale edeceğine dair bir sinyal vermemesi ile birlikte aralarında Türkiye’nin de yer aldığı gelişmekte olan ülke para birimlerindeki baskı bir kademe daha arttı.

Powell geçen haftaki konuşmasında ABD’deki gevşek para politikasının devam edeceğini tekrar ifade etti. Powell tahvil piyasasındaki satışların “düzensiz” olmadığını veya uzun vadeli faizlerin Fed’den müdahale getirecek kadar yükselmesine yol açma ihtimalini düşük bulduğunu belirtti. Bu açıklamaların ardından ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükseliş tekrar güç kazandı.

ABD Hazinesi’nin 10 yıl vadeli tahvilinin getirisi US10YT=TWEB Cuma günü tarım dışı işsizlik verisi açıklanmadan önce 1 yıllık zirvesi olan %1,625 seviyesine çıkmıştı. Bugünse 10 yıllık tahvil getirileri %1,6’nın hemen üzerinde.

=USD altı büyük para biriminin sepet kurunda 92 seviyesini aşmış durumda. Bu seviyeler en son Kasım 2020’de test edilmişti.

Dolar, ABD Senatosu’nun devasa mali canlandırma paketini geçirmesi sonrası ABD Hazine tahvillerinde yeni bir satış dalgasına paralel olarak üç aylık zirvesinin yakınında işlem gördü.

Bu hafta iç piyasada işsizlik, cari açık ve sanayi üretimi verileri takip edilecek. Ekonomi reform paketi de haftanın önemli iç gündem maddelerinden biri. Dış piyasalarda ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) Perşembe günkü toplantısı izlenecek. Cuma günü ise TCMB’nin beklenti anketi önümüzdeki haftaki faiz kararı öncesi önemli bir diğer gündem maddesi olarak izlenecek.

Enflasyonda yükselişin devam etmesiyle TCMB’den yeni faiz artışı beklentileri de piyasada geçen hafta itibarıyla artmaya başladı.

Tüketici fiyatları enflasyonu Şubat ayında yıllık bazda %15,61 ile 2019 ortasından beri en yüksek düzeye çıkarken yükselişin Nisan ayına kadar yükselmesi bekleniyor.

Ekonomistler enflasyonun Mart ve Nisan ayında da yukarı yönlü gidecek olması ve %17 seviyesindeki politika faizine gittikçe yaklaşacak olması nedeniyle TCMB’nin faiz artırımı gibi bir politika tepkisi vermeye gittikçe yaklaşmış olabileceğini düşünüyorlar. Ancak bu beklenti hâlâ piyasa genelinde hakim değil.

Bankacılar mevcut enflasyona göre yapılan hesaplamalara göre reel faizin 140 baz puana kadar gerilediğini, önümüzdeki aylarda bunun daha da düşecek olmasının orta ve uzun vadeli enflasyon tahminlerine yukarı revizyon olarak yansıyabileceğini öngörüyorlar. Mevcut enflasyona göre reel faizin ayrıca dedolarizasyonu sağlayacak bir seviyede olup olmadığı da piyasada tartışılıyor. Bankacılar TCMB beklenti anketi verilerinden enflasyon beklentilerini bu kapsamda daha yakından takip edecekler. TCMB’nin bu ayki PPK toplantısının sonuçları 18 Mart’ta açıklanacak.

Bankacılar ayrıca yatırımcıların Türkiye’ye giriş ve çıkışlarda hacimsiz bir piyasa ile karşılaşıldığı için piyasa hareketlerinde dalgalanmaların devam edeceğini ifade ediyorlar.

Brent tipi ham petrol 8 Ocak 2020’den beri ilk kez 70 doları aşarak enerji ihtiyacını ithalat ile karşılayan Türkiye ekonomisi üzerinde enflasyon ve cari açık kanalından daha fazla baskı oluşturabilecek seviyelere yükseldi.

Brent ham petrolünün Mayıs vadeli varil fiyatı %2.5 artışla 71.11 dolara çıkarken, ABD hafif ham petrolünün Nisan vadeli varil fiyatı ise %1.60 artışla 67.69 dolara yükseldi. Bu belirgin yükseliş sonrası küresel riskten kaçış eğilimiyle brent petrol saat 1253’te yeniden 70 doların altına inmiş durumda.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir