ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükselişle baskı altında kalan dolar/TL 7,53 seviyelerinde güne başladı

ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükselişle baskı altında kalan dolar/TL 7,53 seviyelerinde güne başladı

ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükselişle baskı altında kalan dolar/TL 7,53 seviyelerinde güne başladı

İSTANBUL, 5 Mart (Reuters) – ABD’de Hazine tahvil getirilerinin yükselmesiyle birlikte hafta boyunca baskı altında kalan , gece saatlerinde 7,5900 ile 25 Aralık’tan bu yana en yüksek seviyeyi gördükten sonra bu sabah 7,53’lü seviyelerden güne başladı.

ABD Hazine tahvil getirileri gece saatlerinde %1,5’i aşarken, de üç ayın zirvesine çıktı. Dolar ve güvenli liman dolar cinsi varlıkların getirilerinin artması gelişmekte olan ülke para birimleri ve hisse senetleri gibi riskli varlıklara satış getirdi.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın dünkü konuşmasında ABD’deki gevşek para politikasının devam edeceğini tekrar ifade etti. Powell tahvil piyasasındaki satışların “düzensiz” olmadığını veya uzun vadeli faizlerin Fed’den müdahale getirecek kadar yükselmesine yol açma ihtimalini düşük bulduğunu belirtti. Bu açıklamaların ardından ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükseliş tekrar güç kazandı.

Geçen hafta %1,614’e kadar yükselerek riskli varlıklarda satışa yol açtıktan sonra yönünü aşağı çeviren ABD Hazine tahvil getirisi tekrar %1,5’in üzerine çıktı ve Asya piyasalarında %1,584’e kadar yükseldi.

Dolar cinsi varlıkların getirisinin artması dolara da destek verdi. Dolar endeksi dün %0,7 yükseldikten sonra bu sabah 91,672’de yukarı yönlü seyrini korudu.

TL her ne kadar TCMB’nin önümüzdeki aylarda faiz artıracağı beklentisi kuvvetleniyor olsa da tahvil getirilerindeki yükselişe paralel değer kaybını sürdürdü.

Dolar/TL gece saatlerinde 25 Aralık’tan beri ilk defa 7,59 seviyesini gördükten sonra saat 08.56 itibarıyla 7,5305 / 7,5350’den işlem gördü. Aynı saatte 9,1000 / 9,1200, sepet bazında TL ise 8,2687 / 8,2695 düzeyinde bulunuyor.

Türkiye’de ise tüketici fiyatları enflasyonu Şubat ayında yıllık bazda %15,61 ile 2019 ortasından beri en yüksek düzeye çıkarken enflasyonun Nisan ayına kadar yükselmesi bekleniyor.

Ekonomistler enflasyonun Mart ve Nisan ayında da yukarı yönlü gidecek olması ve %17 seviyesindeki politika faizine gittikçe yaklaşması nedeniyle TCMB’nin faiz artırımı gibi bir politika tepkisi vermeye gittikçe yaklaşmış olabileceğini düşünüyorlar. Ancak bu beklenti piyasa geneline hakim değil

Bankacılar mevcut enflasyona göre yapılan hesaplamalara göre reel faizin 140 baz puana kadar gerilediğini önümüzdeki aylarda bunun daha da düşecek olmasının orta ve uzun vadeli enflasyon tahminlerine yukarı revizyon olarak yansıyabileceğini öngörüyorlar. Mevcut enflasyona göre reel faizin ayrıca dedolarizasyonu sağlayacak bir seviyede olup olmadığı da piyasada tartışılıyor.

Bankacılar ayrıca yatırımcıların Türkiye’ye giriş ve çıkışlarda hacimsiz bir piyasa ile karşılaşıldığı için piyasa hareketlerinde dalgalanmaların devam edeceğini ifade ediyorlar.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir