ABD Hazine tahvil getirilerindeki %1,6 civarındaki seyirle baskı altında kalan dolar/TL 7,50’nin üzerinde, Brent petrol 70 doları aştı

ABD Hazine tahvil getirilerindeki %1,6 civarındaki seyirle baskı altında kalan dolar/TL 7,50’nin üzerinde, Brent petrol 70 doları aştı

ABD Hazine tahvil getirilerindeki %1,6 civarındaki seyirle baskı altında kalan dolar/TL 7,50’nin üzerinde, Brent petrol 70 doları aştı

ANKARA, 8 Mart (Reuters) – ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvil getisinin yeniden %1.6 seviyesine yaklaşmasıyla birlikte baskı altında kalarak 7.5’in üzerinde her iki yönlü dalgalı bir seyir izliyor.

Brent tipi ham petrol 8 Ocak 2020’den beri ilk kez 70 doları aşarak enerji ihtiyacını ithalat ile karşılayan Türkiye ekonomisi üzerinde enflasyon ve cari açık kanalından daha fazla baskı oluşturabilecek seviyelere yükseldi.

Kur geçen hafta 25 Aralık’tan bu yana en yüksek seviye olan 7.59’e yükseldikten Cuma günü 7.5’in altına inse de bu sabah güne 7.5’in üzerinde başladı.

Dolar/TL saat 08.54 itibarıyla 7.5350/7.5500’den işlem gördü. Aynı saatte 8.9746/8.9932, sepet bazında TL ise 8.2544/8.2716 düzeyinde bulunuyor.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın geçen haftaki konuşmasında tahvil faizlerindeki yükselişe müdahale edeceğine dair bir sinyal vermemesi ile birlikte aralarında Türkiye’nin de yer aldığı gelişmekte olan ülke para birimleri baskı altında kaldı.

Powell geçen haftaki konuşmasında ABD’deki gevşek para politikasının devam edeceğini tekrar ifade etti. Powell tahvil piyasasındaki satışların “düzensiz” olmadığını veya uzun vadeli faizlerin Fed’den müdahale getirecek kadar yükselmesine yol açma ihtimalini düşük bulduğunu belirtti. Bu açıklamaların ardından ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükseliş tekrar güç kazandı.

ABD Hazinesi’nin 10 yıl vadeli tahvilinin getirisi US10YT=TWEB Cuma günü tarım dışı işsizlik verisi açıklanmadan önce 1 yıllık zirvesi olan %1.625 seviyesine çıkmıştı. Bugünse 10 yıllık tahvil getirileri %1.59 seviyesinde.

Bu hafta iç piyasada işsizlik, cari açık ve sanayi üretimi verileri takip edilecek. Bunun ötesinde bu hafta açıklanması beklenen ekonomi reform paketi haftanın en önemli iç gündem maddesi olacak. Dış piyasalarda ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) Perşembe günkü toplantısı izlenecek.

Dolar, ABD Senatosu’nun devasa mali canlandırma paketini geçirmesi sonrası ABD Hazine tahvillerinde yeni bir satış dalgasına paralel olarak üç aylık zirvesinin yakınında işlem gördü.

=USD altı büyük para biriminin sepet kurunda %0.17 artışla 92.073 seviyesinde seyretti.

Brent ham petrolü vadelileri, Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine Husilerin insansız hava araçlarıyla saldırmaları sonrasında pandeminin başladığı tarihten beri ilk kez 70 doların üzerine çıktı.

Brent ham petrolünün Mayıs vadeli varil fiyatı %2.5 artışla 71.11 dolara çıkarken, ABD hafif ham petrolünün Nisan vadeli varil fiyatı ise %1.60 artışla 67.69 dolara yükseldi.

Öte yandan TCMB’den yeni faiz artışı beklentileri de piyasada her geçen gün kuvvetleniyor.

Tüketici fiyatları enflasyonu Şubat ayında yıllık bazda %15.61 ile 2019 ortasından beri en yüksek düzeye çıkarken yükselişin Nisan ayına kadar yükselmesi bekleniyor.

Ekonomistler enflasyonun Mart ve Nisan ayında da yukarı yönlü gidecek olması ve %17 seviyesindeki politika faizine gittikçe yaklaşacak olması nedeniyle TCMB’nin faiz artırımı gibi bir politika tepkisi vermeye gittikçe yaklaşmış olabileceğini düşünüyorlar. Ancak bu beklenti piyasa genelinde hakim değil.

Bankacılar mevcut enflasyona göre yapılan hesaplamalara göre reel faizin 140 baz puana kadar gerilediğini önümüzdeki aylarda bunun daha da düşecek olmasının orta ve uzun vadeli enflasyon tahminlerine yukarı revizyon olarak yansıyabileceğini öngörüyorlar. Mevcut enflasyona göre reel faizin ayrıca dedolarizasyonu sağlayacak bir seviyede olup olmadığı da piyasada tartışılıyor.

Bankacılar ayrıca yatırımcıların Türkiye’ye giriş ve çıkışlarda hacimsiz bir piyasa ile karşılaşıldığı için piyasa hareketlerinde dalgalanmaların devam edeceğini ifade ediyorlar.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir