ABD Hazine getirileri yükseldi; 30 yıllık tahvil 2019’dan beri görülen en yüksek seviyede

ABD Hazine getirileri yükseldi; 30 yıllık tahvil 2019’dan beri görülen en yüksek seviyede

ABD Hazine getirileri yükseldi; 30 yıllık tahvil 2019’dan beri görülen en yüksek seviyede

Investing.com – ABD hazine tahvilleri, Çarşamba günü Fed’in, yakın zamanda faiz artırımı olmayacağı açıklamasına rağmen yükseldi.

14 ayın yükseği olan %1,75’i görürken tahviller %2,51’e ulaştı. 30 yıllık getiri, 2019 Ağustos ayından beri gördüğü en yüksek seviyede.

Piyasa oyuncuları, sıkılaşmanın Fed’in ima ettiğinden daha kısa süre içinde gerçekleşebileceğine inanarak altıncı hislerine güveniyor. Kısa vadeli faiz oranı değişimleri beklentilerine daha hassas olan gösterge, yılın başında %0,35 iken %0,87’ye yükseldi.

Fed Çarşamba günü 2021 için ekonomi tahminlerini revize etti. Artık bu yıl GSYH’de %6,5 büyüme görüyor: Aralık ayındaki öngörüsü %4,2’ydi.

Institute of International Finance (Uluslararası Finans Enstitüsü) baş ekonomisti Robin Brooks, attığı tweet ile “piyasalar daha uzun vadeli faizleri daha ne kadar yükseltebileceğini görmek için Fed’i test ediyor. Dünkü FOMC basın toplantısı, 2013 Haziran ayınkiyle denkti. O yıl FOMC, artan uzun vadeli getirileri küçümsemiş, azaltım çılgınlığını güçlendirmişti. Şu an olan şey de bu” dedi.

Brooks, Fed’in mesajının, büyüme ve enflasyon yükselse de politikasını koruyacağı anlamına geldiğini söyledi. “Ancak ABD’nin daha uzun vadeli getirileri, bugünden sonra artmaya devam edecek ve gelişmekte olan piyasa dövizlerini tekrar baskılayacak…”

Tahvil piyasası hissedarları, Fed’in Covid-19 kaynaklı 10 milyon iş kaybı eski haline gelene kadar ekonominin ısınmasına izin vereceğini söyledi. Fed’in daha yüksek enflasyondan memnun olması, tahvillerinin değerini düşürdüğü için yatırımcıları rahatsız ediyor olabilir. Getiriler fiyatlarla ters yönde hareket eder.

Ekonomideki bu patlama, salgının zararını azaltmak için basılan trilyonlarca doların ardından gerçekleşiyor ve Fed, henüz ayağını pedaldan çekme gereği duymuyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir