ABD-Çin görüşmeleri, BoJ hamlesi, Nike’ın tedarik zinciri sorunu – Piyasalarda neler oluyor?

ABD-Çin görüşmeleri, BoJ hamlesi, Nike’ın tedarik zinciri sorunu – Piyasalarda neler oluyor?

ABD-Çin görüşmeleri, BoJ hamlesi, Nike’ın tedarik zinciri sorunu – Piyasalarda neler oluyor?

 

Investing.com – ABD ve Çin yılın ilk yüz yüze toplantısını yapacak. Japonya Bankası (BoJ) hiper-agresif parasal teşvikini azaltmaya başlarken Rusya, bu hafta faiz oranlarını artıran üçüncü büyük gelişmekte olan piyasa ekonomisi oldu. AB’nin yeni Covid-19 dalgası yoğunlaştığından Paris karantina yolunda ilerliyor. Tedarik zincirinde sorunlar yüzünden zarar gören son şirket (NYSE:) oldu.

İşte 19 Mart Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Başkan Joe Biden ofise geçtiğinden beri ABD ve Çin arasındaki ilk yüz yüze görüşmede, Alaska’da kötü bir başlangıç yapıldı. Çin delegeleri, kurumsal ırkçılıktan ticaret tarifelerine ve siber casusluğa kadar her şey için ABD’yi eleştirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Hong Kong ve Tayvan’a yönelik eylemleri ve Sincan eyaletindeki Müslüman Uygurlara yönelik muamelesiyle Çin’i, kurallara dayalı dünya düzenini baltalamakla suçlayarak karşılık verdi. Biden yönetiminin ilk eylemlerinden biri, Çin’i Sincan’da soykırım yapmakla suçlamak oldu.

Görüşmelerin zayıf tonu – ama tek faktör bu değildi – Cuma günü Çin borsalarında büyük bir düşüşe daha katkıda bulundu. A hisse endeksi %3 üzerinde kaybederken CSI 300 ve Chinext endeksleri %2,8 kayıp yaşadı.

Japonya Bankası (BoJ), deflasyonu varlık alımlarıyla engellemeye yönelik onlarca yıldır sürdürdüğü çabalara olan inancını kaybettiğinin sinyalini verdi. Merkez bankası, bu yıl 60 trilyon yen değerinde hisse senedi satın alma taahhüdünden vazgeçerek banka karlılığının negatif faiz oranı politikasından çok fazla zarar görmemesini sağlamak için başka politikalar uygulayacağını söyledi.

BoJ ayrıca daha önce piyasayı 20 baz puanlık bir bant varsayımı için yönlendirmiş olan uzun vadeli tahvil getirilerinin 25 baz puan dalgalanmasına izin vereceğini söyledi. Yönetici Haruhiko Kuroda, politik sıkılaşma iddialarına karşı tavır aldı.

Böyleylikle BoJ, para politikası toplantılarıyla yoğun geçen bir haftada duruşunu değiştiren tek gelişmiş piyasa oldu. Aksi gibi Rusya Merkez Bankası, (Brezilya ve Türkiye’nin ardından) temel faizini 25 puan artışla %4,50’ye çıkararak bu hafta şahin bir sürpriz yapan üçüncü büyük gelişmekte olan ülke bankası oldu.

ABD borsaları bir miktar yüksek açılacak ancak Perşembe günkü alt üst oluşun ardından sadece, döngüsellerin ağırlıkta olduğu haftayı pozitif bitirme yolunda.

24 puan artarken %0,2 ve %0,5 kazandı.

Piyasa, Mart vadeli işlemleri ile çeşitli endekslerdeki ve bireysel hisselerdeki opsiyon sözleşmelerinin günü bitmeden önce yükselmiş bir volatilite ile karşı karşıya.

İlgi ayrıca Nike üzerinde olacak. Şubat ayına kadarki üç ay için gelir beklentilerini ıskalarken tedarik zinciri meselesinin işlerini etkilediği konusunda uyaran son şirket oldu. Bu konuda suçu, küresel olarak nakliyat konteynırlarında yaşanan kıtlığa ve ABD limanlarındaki tıkanıklığa attı.

Fransa’da Paris ve Nice’in de içinde olduğu sekiz bölgede bir aylığına katı karantinalar tekrar gelirken Almanya, vaka sayısı açısından Ocak ayından beri gördüğü en kötü günü yaşadı. Enfeksiyon eğrileri, Polonya ve Macaristan’da da endişe verici bir biçimde artmaya devam ediyor. Bu ülkeler, Almanya imalat sektöründe tedarik zincirinin önemli parçaları olan fabrikalara ev sahipliği yapıyor.

Avrupa İlaç Kurumu aşının güvenli ve etkili olduğunu düşündüğünü tekrar vurguladıktan sonra Avrupa hükümetleri AstraZeneca aşısında dönüş yapma eşiğine geldi.

Diğer yandan ABD, halihazırda stoklanmış ancak ABD’de kullanıma sunulmayan 4 milyon doz AstraZeneca aşısını ihraç edeceğini söyledi. Bununla birlikte Avrupa’ya değil Kanada ve Meksika’ya gönderilecek.

Bir haftadır tükenmiş görünen ve aylardır süren ralli üzerine finansal oyuncuların nihayet kâr realizasyonu yapması ile ham petrol, fiyatları aylar içinde gördüğü en kötü tek günlük düşüşü yaşamıştı. Ardından toparlanmaya başladı.

Avrupa ve Hindistan’ın bir bölümünde yeni virüs dalgasının görülmesi, yılın geri kalanı için talep gidişatına dair iyimserliği azaltmış görünüyor. Özellikle Avrupa’nın yaz turizm sezonu, yeniden açılışın gecikmesi ile risk altında görünüyor.

%1,6 artışla 60,98 dolar olurken Brent %1,0 yükselerek 63,91 dolara ulaştı. Baker Hughes’un kule sayımı ve CFTC pozisyonlama verileri ile hafta sona eriyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir