11-15 Ocak işlem haftasında piyasalarda takip edilecek önemli ekonomik göstergeler ve beklentiler

11-15 Ocak işlem haftasında piyasalarda takip edilecek önemli ekonomik göstergeler ve beklentiler

11-15 Ocak işlem haftasında piyasalarda takip edilecek önemli ekonomik göstergeler ve beklentiler

11-15 Ocak işlem haftasında piyasalarda takip edilecek önemli ekonomik göstergeler ve beklentiler

Yurt içinde Kasım ayı ve Ekim ayı açıklanacak. Ekim ayında 2.737 milyon dolar, yılın ilk 10 ayında ise 33,8 milyar dolar açık veren cari dengenin Kasım ayında da açık vermesi bekleniyor.

Pandemi nedeniyle işten çıkarmaların olmadığı süreçte işsizlik oranı %13’lü seviyelerin altına indi, ancak hizmet sektörüne bağlı birçok işletme ve mekanın kısıtlamalar nedeniyle kapalı olması istihdamda da zorlukların sürmesine neden oluyor. İstatistiksel olarak işsizlik oranında düşüş devam edebilir, fakat özellikle genç işsiz sayısındaki yükseliş son yılların zirvesinde.

Yurt içinde ve küresel tarafta 12 Ocak Salı günü önem derecesi yüksek bir veri açıklaması bulunmuyor.

Yurt içinde Kasım ayına ait oranı açıklanacak. Pandemi sonrası toparlama gösteren sanayi üretiminin Kasım’da yıllık %9 artması bekleniyor.

ise aynı ayda yıllık %10 üzerinde artış bekleniyor.

Euro Bölgesi’nde pandemi sonrası henüz pozitif tarafa geçemeyen Kasım’da da %-3 daralma yaşamaya devam etmesi bekleniyor.

ABD‘de pandemi sonrası %1’in altına düşen , son aylarda yıllık %1,2 ortalamasında gelirken yılı da %1,5 altında kapatması bekleniyor. ABD’de çekirdek enflasyon hedefi orta vadede %2 olarak görülüyor, ancak son zamanlarda enflasyonun yükseleceği beklentisi fazla ve 2021’in ilk çeyreğinde bu veri oldukça yakından takip edilecek.

Yurt içinde haftalık banka ve para istatistikleri açıklanacak. 2020’nin son haftasında da rekor kıran yurt içi yerleşiklerin döviz hesapları ve yabancı yatırımcı girişleri en yakından takip edilecek göstergeler olarak öne çıkıyor. Merkezin rezervlerindeki değişimin de açıklanacağı veri seti 14.30’da yayımlanacak.

Euro Bölgesi tarafında ECB’nin Aralık toplantı tutanakları açıklanacak. Parasal desteğin sürdüğü politikada değişiklik yapılmayan toplantıda risklerin altının çizilmesi bekleniyor.

ABD’de ise haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek. Geçen hafta açıklanan yılın son istihdam rakamları pandemi sonrası en kötü dönemi geçirdi. Artan tedbirlere bağlı sektörlerin kapalı olmasıyla ADP ve tarım dışı istihdamda sert düşüşler oldu. Haftalık bazda ise 800 bin altına inemeyen başvurulardaki değişim sonraki ay istihdam ölçümleri için son derece önemli görülüyor.

Yurt içinde Hazine ve Maliye Bakanlığı Aralık ayı açıklayacak. Bütçe Kasım ayında 13,4 milyar lira fazla vermiş ancak Ocak-Kasım döneminde 132 milyar 53 milyon lira açık vermişti.

Pandemi döneminde dahi fazla veren Euro Bölgesi Kasım rakamları takip edilecek.

ABD’de ise haftanın son işlem gününde veri akışı yoğun olacak. Tüfe’nin ardından Aralık ayı rakamları açıklanacak. Perakende satışların ise Kasım ayının ardından Aralık ayında da zayıf kalması bekleniyor. Ekim-Kasım döneminde yükseliş yaşayan Aralık’ta aylık %0,4, imalat üretiminin ise aylık %0,6 artması bekleniyor.

Tüketicilerin ekonomik görünümü değerlendirdiği Michigan Tüketici Hissiyatı’nın yılın son ayında 81,0 seviyesi üzerine çıkması bekleniyor.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir